Meme Büyütme ve Dikleştirme (Augmentation Mammaplasty-Mastopexy)

Birçok kişi memelerinin yeterince büyük olmadığından, asimetrik oluşundan, memelerinin sarkık olmasından yakınır ve bunun kendilerini tatmin etmediğinden dolayı mutsuz olur. Bununla beraber; yerçekiminin yanında yaşlanma, hızlı kilo kayıplarından sonra ve peşi sıra hamilelikler sonrası uzun süreli emzirmelerde memelerimiz estetik ve anatomik bütünlüklerini kaybederek bedenimizde bir ilgi odağı olmaktan uzaklaşırlar. Meme büyütme ve dikleştirme operasyonları, memelerin hacmini istenilen oranda büyütüp toparlayarak hem vücudumuzla olan oranları açısından, hem de estetik ve beden imajı açısından tatmin edici sonuçlar hedefleyen bir girişimdir. Büyütme ve dikleştirme operasyonları aynı seansta uygulanabilmektedir. Büyütme operasyonları için merkezimizde en son teknolojiye sahip güvenli ve değişik içerik (serum veya silikon jel) ve boyutta (125 cc - 650 cc arası) ve biçimde (anatomik, gözyaşı benzeri, vb.) farklı alanlara (deri ve meme dokusu altı veya kas altı gibi) meme protezleri yerleştirilmektedir. Protezin yerleştirilme yeri hasta ile yapılan konuşmada belirlenir. Merkezimizde operasyon sonrası doğal görünümü hedefleyerek ve hastanın beklentilerine bağlı olarak, sıklıkla meme başından girilerek deri ve meme dokusu altına protez yerleştirilmektedir. Ortalama operasyon süresi 45 dakika ve iyileşme zamanı 3-7 gündür. Kişiler bu operasyondan bir ay sonra üst bedeni ilgilendiren yüzme gibi sporları yapabilirler. Alt beden sporlarına bir hafta sonra izin verilir. Meme büyütmek, küçültmek, dikleştirmek veya rekonstrüktif meme cerrahisi istemek doğru bilgilendirilmeyi gerektirir, çünkü sağlıklı güzellik için seçiminiz akılcı olmalıdır.

Meme Büyütme

Aynı zamanda göğüs implantı olarak bilinir. Meme büyütme ameliyatları en popüler ve en sık yapılan ameliyatlardır. Silikon jel implantlar, tuzlu implantlar ya da bazı durumlarda, yağ transferi ile meme ölçüsü büyütülmektedir.

Meme Büyütme Ne Zaman Düşünülmelidir?

  • Daha orantılı, proporsiyonu düzgün bir vücut yapısına sahip olmak veya çekiciliğinizi arttırmak istediğinizde,
  • Giysilerinizin vücudunuza daha iyi oturmasını arzu ettiğinizde,
  • Gebelik, kilo kaybı ya da yaşlanma nedeniyle meme ölçüsünün ve şeklinin etkilendiği durumlarda,
  • Memelerinizin biri diğerinden küçükse ve asimetrikse düşünülebilir.

Ben Meme Büyütme Operasyonu İçin İyi Bir Aday mıyım?

Meme büyütme operasyonu düşünmenin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

  • Eğer göğüslerinizin vücudunuz için çok küçük olduğuna inanıyorsanız,
  • Mayo giyerken özgüvenli olmak istiyor ve dekolte giymeyi seviyorsanız,
  • Kalçanızın ve göğüs ölçünüzün uyumuna, orantısına önem veriyorsanız,
  • Çocuk sahibi olmanızla birlikte göğüsleriniz küçülüp, deforme olduysa,
  • Kilo kaybı nedeniyle göğüsleriniz küçüldüyse,
  • Memelerinizin biri diğerinden küçük ise ve asimetri varsa Neden Olmasın?

Eğer sağlıklı iseniz, olumlamaya meyilli ve gerçekçi beklentileriniz varsa büyük bir olasılıkla bu işlem için iyi bir adayısınız.

Abdominoplasti Karın Germe Operasyonları

Karın germe ameliyatı kilo alıp verme sonucu ya da hamilelik sonucu vücudun özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmasının ve çatlaklarının giderilmesine yönelik etkili bir operasyondur. Karın germe operasyonu genel anestezi altında ya da spinal anestezi altında uygulanabilmektedir. Operasyona başlarken karın yağları once bir sıvı yardımı ile gevşetilir. Ardından yağ dokusu bir kanül vasıtası ile dışarı alınır ve daha önceden işaretlenmiş alanlar üzerinden yapılan kesiler ile fazla yağ dokusu-çatlaklar- çıkarılır. Gevşemiş ve zayıflamış karın adaleleri güçlendirilir. Kesiler tam tabaka onarılır ve operasyon sonlandırılır. Operasyon genelde 2 saat civarında sürer. Operasyondan sonra bir ya da bir kaç gün karında biriken sıvının temizlenmesi amaçlı dren kullanılabilir ve hasta 1-2 gün hastanede yatırılır. Operasyon sonrası giydirilen korse 3-4 hafta kalmalıdır. Hastalar bu işlemden hemen sonra aynı gece ya da ertesi sabah ayağa kaldırılıp yürütülür ve kısa sürede normal yaşama dönmeleri için gerekli bilgiler kendilerine aktarılır.

Yağ Alma ve Şekillendirme (Liposuction)

Vücudun yağ dokularına şekil vermek anlamına gelen; liposuction, liposhaving, lipofilling, liposculpture kelimeleri ile kendine tıp literatüründe yer bulan uygulamadır. İşin aslı vücudun yağ dokusuna yapılan girişimlerle istenmeyen ve fazla birikmiş olan yağ katmanlarından yağ alınarak inceltilmesi veya yağ enjekte edilerek kontur deformitelerinin giderilmesidir. Amaç; hastaların vücudunda bu işlemle daha ince, daha düzgün ve daha uyumlu hatlara kavuşmaktır. Genel anestezi veya sedasyon destekli lokal anestezi altında yapılan yüzeysel uygulamalar ile sellülitli alanlarda da başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Merkezlerimizde girişimlerden maksimum fayda elde edebilmek için, Endermolojik(LPG gibi) yaklaşımlarla kombine liposuction uygulamaları yapılmaktadır. Abdominalplasty, yüz germe veya meme operasyonları ile beraber uygulanabilir. Merkezimizde ayrıca yağ şekillendirmesi yapıldıktan sonra hastaların beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak vücut şekillendirmesine yardımcı 30 günlük diyet ve egzersiz programı önerilmektedir. Sonuçlar kalıcıdır. Liposuction ile koldaki ve çene altındaki yağlarda alınarak, kol ve çene altına şekil verilebilmektedir. Kliniğimizde liposuction operasyonlarında tumescent teknik kullanılmakta (sulu sistem) ve hasta memnuniyeti + güvenliği üst düzeyde sağlanmaya çalışılmaktadır. Ortalama operasyon süreleri 15 dakika-90 dakika arasında değişmektedir. Gelişen son tekniklerle çalışılan bölgeye bağlı olmakla birlikte kişinin hemen ile 5 gün arasında sosyal ve iş yaşantısına dönüşü mümkündür. Bu operasyon ile hastaların istedikleri bedene kavuşmaları olasıdır.

Göz Kapağı Cerrahisi (Blepharoplasty)

Göz çevresinde oluşan ve yaşla artan deri ve yağ fazlalıklarının (bazen kas) alınması işlemidir. Özellikle 40’lı yaşlardan itibaren belirginleşen göz çevresi torbacıklarına ve yaşlı, bezgin, yorgun görünüme neden olan anatomik yapılara; daha genç, sağlıklı ve diri hale getirmek için yapılan ve çoğunlukla lokal anestezi ile uygulanan girişimlerdir. Merkezimizde bazı doğuştan veya sonradan olma göz kapağı deformitelerine de uygun girişimler önerilmektedir. Kaş kaldırma ve yüz germe operasyonları ile beraber daha iyi sonuçlar elde edilir. Alt ve üst kapak cerrahisi ayrı ayrı ya da aynı anda uygulanabilir. Ortalama operasyon süresi üst kapak için 45 dakika, alt kapak için 1 saat ve her iki üst-alt kapaklar birlikte 2 saattir. Ortalama iyileşme süreci 5-10 gün arasındadır.

Aquafilling ile Popo Estetiği

Aquafilling dolgusundan popoya ne kadar yapılacağı kaç kutuya ihtiyaç olacağı muayene edilmeden bilinmez. Bu dolgunun birim maliyeti vardır. Ve işlem esnasında kaç adet giderse, işlem fiyatı ona göre belirlenir.

Popo Protezi Nedir?

Popo protezleri, silikondan yapılmış ve kalçaya belirli bir hacim ve diklik kazandırmak amacıyla üretilmiş tıbbi malzemelerdir. Silikon kalça protezlerinin dış yüzeyi sert bir kabuktan oluşur ve bu kabuk 1 cm2 de ortalama 40 kg yük taşıyabilir. Protezin tüm yüzey alanı düşünüldüğünde bu protezlerin basınç altında patlaması imkansızdır. Ancak kabuğun sivri bir aletle delinmesi mümkündür. Kabuğun içerisinde ise ‘koheziv jel’ olarak tarif edilen, akışkan olmayan ve şeklini koruyan jel formunda silikon bulunur. Bu özellikleri nedeniyle, silikon popo protezleri ömür boyu garantilidir.

Popo Protez Ameliyatı Kimlere Yapılır? Ne Fayda Sağlar?

Popo protez ameliyatları, bir nedenle poposu küçük ve düz olan, bel oyuntusu ile uyumsuz şekilli kalçaların düzeltilmesini sağlar. Bununla birlikte kalça şeklini beğenen ancak küçük bulan hastalarda volüm sağlamak amacıyla ve aynı zamanda hafif popo sarkmalarının önlenmesi amacıyla da kullanılır.

İz Cerrahisi (Skar Revizyonu)

Travmatik ve sonradan olma tüm istenmeyen izlerin kapladığı alanın küçültülmesi, renginin hafifletilmesi, sertliğinin yumuşatılması, yüksekliğinin azaltılması için uygulanan medikal ve cerrahi girişimleri içeren uygulamadır. Tedavi basamakları arasında; masaj, baskılı giysi, silikon blok uygulamaları, steroid, interferon ve 5-Flourourasil enjeksiyonları, lazer ile tedavi ve diğer cerrahi işlemler yer alır. Hangi ize hangi yöntemin seçileceğine genellikle hekim ile birlikte karar verilir ve sonuçlar çoğunlukla yüz güldürücüdür.

Kaş Kaldırma

Düşük kaşların istenen seviyeye taşınması, asimetrik kaşların simetrik hale getirilmesi, kaşlara getirilen yeni yerleşimle yüze dolayısı ile ifadeye daha genç, diri ve çekici bir görünüm kazandırılması işlemidir. Bu işlem eskiden genel anestezi ve endoskopik yöntemlerle veya alın germe prosedürleri ile kombine olarak uygulanırken son yıllarda artık lokal 15-20 dakikalık girişimlerle veya Botox’la gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar yüz güldürücü ve kalıcıdır. İşlem uygulanabilirliği açısından son derece kolay olup aynı gün kişi normal yaşantısına dönebilmektedir. Son zamanlarda geliştirilen tırtıklı eriyebilen iplikler sayesinde kaş kaldırma operasyonu ile ilgili teknikler çok gelişmiş olup sıkça kullanılmaktadır. Kaş asma ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen kliniğimize başvurunuz.

Çene Estetiği (Genioplasty)

Alt ve üst çenenin tüm yüz estetiğine ve birbirleri arasındaki fonksiyonel uyumsuzluğun giderilmesi için uygulanan girişimlerdir. Hastalar çoğunlukla; dişlerin üst üste oturmaması ve dişlerin tam birleşememesi gibi fonksiyonel veya alt çenenin geride veya ileride olması ile karakterize estetik problemleri içeren sorunlarla gelirler. Bu sorunların bir kısmına alt çeneye implant konularak çözüm aranır. Merkezimizde mevcut estetik diş hekimliği ile koordineli bir şekilde diş ve çene estetiği yapılabilmekte gerektiğinde bir bölge için üretilmiş özel implantlardan da yararlanılmaktadır. Operasyonlar lokal yada genel anestezi altında yapılabilmekte ve operasyon çeşidine göre iyileşme periyodu değişmektedir. Ayrıca elmacık kemiklerine de protez konulmakta ve böylece yüzün daha diri, canlı, sağlıklı ve estetik görünmesi sağlanmaktadır.

Kulak Estetiği

Yelken kulak veya halk arasında kepçe kulak olarak isimlendirilen kulak deformitesinin düzeltilmesi işlemidir. 4 yaşındaki bir çocuğun kulak büyüklüğü erişkin yaştaki kulağının yaklaşık %85'i kadardır. Okul çağından önce operasyonun yapılması uygundur. Lokal anestezi altında kulaklar hem başa yaklaştırılır hem de büyüklükleri azaltılabilir. Operasyon süresi yaklaşık iki kulak için 60 dakikadır. Operasyondan sonra bir hafta bandana benzeri bandaj takılması önerilir. Kişi operasyonun ertesi günü normal yaşantısını bandana ile sürdürebilir.

Erkekte Kadın Tipi Meme Tedavisi (Jinekomasti Onarımı)

Erkekte görülen kadın tipi memeye verilen addır. Hormonal değişikliklerin görüldüğü yeni doğanda, adölesan dönemde ve ileri yaşlarda doğal olarak gözlenir. Ancak sonradan görülen tipleri için operasyon gerekir. Tek veya çift taraflı olabilir. 15 yaşındaki erkek çocukların %65’inde geri dönüşümlü geçici bir jinekomasti görülebilir. Erişkin erkeklerin %30’unda görülen bir sorundur. Bunun yanında bazı karaciğer hastalıklarında, kanserlerde, hormon bozukluklarında, marijuana ve heroin kullanıcılarında da gözlenebilir. Tedavisinde medikal ilaçların yeri yoktur. Merkezimizde tüm jinokomasti hastalarının tedavisi liposuction ile yapılmakta, hastalığın ileri evreleri olan Grade II-B bile deri çıkarılmadan sadece yağ alınarak kalıcı ve tatmin edici sonuçlara ulaşılmaktadır. Tanısı doğru konan bir jinokomastinin doğru tıbbi endikasyon konulduktan sonra, zaman kaybetmeden tedavi edilmesi ve erkeksi bir görünüme hemen dönülmesi gerekir. Aksi taktirde, hastanın kendi beden imajının, toplumsal pozisyonun ve psikolojik alt yapısının zedelenmesi kaçınılmazdır. Tedavi lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Olgunun büyüklüğüne göre 20 dakika ile 45 dakika arasında işlem tamamlanır. Kişi ertesi gün normal yaşantısına dönebilir.

Penis Büyütme ve Kalınlaştırma

Botox Enjeksiyonları

Botulinum toksini istemsiz yüz mimik kaslarımızı kasarak ortaya çıkan kırışıklıklarda düşük dozda verilerek geri dönüşümlü gevşeme yaparak etkili olmaktadır. Tedavi süresi 10 dakikadan az sürmektedir. Etki 24 saatte başlamakta ve 10 gün içinde maksimum düzeye ulaşmaktadır. Hasta normal günlük aktivitesine devam edebilmektedir. Hastaneye yatmadan ve bağımlı olmadan uygulama kolaylığı getirmesi ve çoğunlukla lokal anesteziye ihtiyaç duyulmadan uygulanabilmesinden dolayı kliniklerde hızlı kullanımı yaygınlaşmıştır. Merkezimizde; ithal edilen ve uygulama sırasında ağrı duygusunu azalttığı gösterilmiş bir solüsyonla uygulanan botox enjeksiyonları ile yüzdeki belirgin veya olası çizgilenmeler, mimiklerle oluşan extra kırışıklık ve oluklanmalar, koltuk altı ile el ve ayaktaki aşırı terleme ile karakterize bazı terleme bozuklukları ve extra-ordinary botox girişimleri ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Özellikle iki kaş arasındaki kaslara uygulanan botox enjeksiyonları ile hastaların sahip oldukları kızgın, yaşlı ve yorgun ifade tamamen silinmektedir. Alın çizgilenmelerinin, göz kenarında belirginleşen kaz ayağı deformitelerinin giderilmesinde, kaş kaldırmada ve genel olarak üst yüz bölgesi yenilenmesinde en etkili yöntem Botox uygulamalarıdır. Tüm uygulamalar aynı zamanda deneyimli bir Botox eğitmeni olan Dr. Zafer Atakan tarafından yapılmaktadır. Kliniğimizde bugüne kadar düzenlenen Botox eğitimlerinde Dr. Zafer Atakan 200’e yakın meslektaşına Botox uygulaması temel prensipleri ve ileri botox uygulama eğitimleri vermiştir. Bunun anlamı, yüz anatomisine hakim olmayan dolayısı ile konusunda uzman olmayan kişiler tarafından uygulandığı için Botox uygulamaları sonrasında istenmeyen ancak giderek sıkça görülen ileri derecede göz kapağı düşüklüğü, asimetrik kaşlar, etkisiz uygulamalar, göz kuruluğu ve alt göz kapağında çekilme gibi komplikasyonlara merkezimizde hiç rastlanmamaktadır.

Dolgu Malzemeleri ve Uygulamalar

Yaşla belirginleşen yüz çizgilerine, oluklara, travma sonrası oluşan kontur düzensizliklerine uygulanan, hastanın kendi vücudundan veya farklı kaynaklardan elde edilen dolgu amaçlı malzemelere verilen addır. Son yıllarda dolgu maddelerine ve yöntemlerine olan talep uygulama kolaylığı ve diğer yöntemlere göre ucuz olması açısından oldukça artmıştır. Uygulamada sıklıkla Hyaluronik Asid bileşenleri kullanılmaktadır. Kullanılan preparatların alerji riski oldukça düşüktür. Kliniğimizde hayvansal protein içermeyen dolgu materyallerini tercih etmekteyiz. Uygulanan hyaluronik asid bileşenleri 6 ay ile 36 ay arasında kalıcılık özelliğine sahiptir. Uygulama lokal anestezi ile 10-20 dakika arasında gerçekleşmektedir. Uygulamadan sonra hastalar hemen sonucu görebilmekte ve günlük yaşantılarına devam edebilmektedir. Ayrıca hyaluronik asid bileşenleri dışında hastanın kendi dokularından yağ dokusu ya da beraberinde yapılan bir operasyon söz konusu ise bu operasyondan çıkarılan deri altı, kas, fosya, kapsül vb. dokular ile dolgu yapılabilmektedir.

Yüz Germe

Yaşla artan ve zamanla belirginleşerek yüz ve boyun bölgesinde artan çizgilenme, sarkma ve deride gerginliği kaybetme ile karakterize belirtilerin cerrahi olarak giderilmesi işlemidir. Alın, tüm yüz, alt yüz ve boyun bölgelerine tek tek veya bir arada uygulanabilir. Aynı seansta göz kapağı cerrahisi ve botox enjeksiyonları ile daha mükemmel sonuçlar alındığı bilinmektedir. Hasta ile cerrahın tam uyum içinde bulunması bu ameliyatlarda istenen estetik sonuçların alınabilmesi ve istenmeyen komplikasyonlardan kaçınmak için bir zorunluluktur. Genel ve lokal anestezi ve sedasyon altında uygulanabilen bu operasyonlar genel sağlık durumu yerinde ileri yaşlardaki hastalarda kolaylıkla uygulanmakta ve hastalar bekledikleri daha genç, taze ve diri bir görünüme sahip olabilmektedirler. Kliniğimizde tüm yüz germe operasyonları ortalama 3 saat sürmekte ve ortalama iyileşme süreci 7-14 gün arasında gerçekleşmektedir. Kliniğimizde uygulanan tüm operasyonlarda olduğu gibi yüz germe operasyonunda da kişinin beklentileri ile estetik cerrahinin verebilecekleri harmanlanmakta ve çıkacak sonucun çarpıcı olmasının yanı sıra kişinin doğalığının ve karakteristik yüz, mimik hatlarının korunması esas alınmaktadır.

Burun Estetiği (Nazoplasty, Rhynoplasty)

Anatomik gelişmelerini tamamlayan (yaklaşık 17-18 yaşlarından itibaren) tüm kişilere uygulanabilen buruna yeniden şekil verme işlemidir. Tüm estetik cerrahi girişimler içinde dünyada ve ülkemizde en sık uygulanan ve erkeklerin en sık yaptırdığı cerrahi girişimlerden biridir. Burnun gösterdiği anatomikofizyolojik işlev ve estetik rol bu bölgeye yaklaşırken azami dikkatin ve cerrahi yeterliliğin olmasını şart koşar. Sadece estetik eğitimi almış cerrahların yapması gereken ve dinamikleri açısından oldukça değişken bir problematiğe sahip burunda yapılan veya yapılmaması gereken her girişim, kişinin kendi tarafından ve toplum tarafından burnun görüldüğü anda hemen fark edilir ve yorumlanır. Uygulamaların bir bölümünü de nefes alma problemlerine yönelik girişimler oluşturur. Aynı seansta veya farklı zamanlarda her iki girişim beraber yapılabilmektedir. Merkezimiz, en sık tekrarlanan ve sekel bırakan operasyonlar arasında yer alan bu burun operasyonları için, dijital imaj sistemleri ve bu ticari girişimlerin felsefesine dayanarak hastaların operasyona ikna edilmesi fikrine temelden karşıdır. Her operasyon öncesi hastalar belirlenen yüz ölçüleri sabitlenerek, uygun açı, mesafe ve oranlara bağlı olarak değerlendirilip operasyona alınırlar. Operasyon için alt yaş sınırı olmasına rağmen üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Merkezimizde, birçok burun hastasına aynı seansta çene ucu estetiği veya elmacık kemiği estetiği de uygulanmakta, dolayısı ile kişinin bütün dinamik yüz estetik noktaları dikkate alınarak girişimlerde bulunulmaktadır. Merkezimizin temel prensibi olan doğallığın korunması esasına dayanarak yeni oluşturulacak burnun doğal, fonksiyonel ve estetik açıdan beğenilen özellikleri taşımasına özen göstermekteyiz. Kişinin burnuyla ilgili istekleri göz önünde bulundurularak estetik cerrahinin sınırları içerisinde kendisine, en hoşuna gidecek çalışma sunulmaktadır.

Örümcek Ağı Estetiği

Cildimiz ve yüzümüz, boynumuz, kaşlarımız yılların geçmesi ile sarkma, kırışıklık, gevşeklik gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Yaşlanma ile beraber cildimizde su kaybı, kollajen ve elastin lifler azalmakta, ciltteki gerginlik azalmaktadır. Zamanla cildimiz mat gözükmeye başlar, parlak görüntüsü azalır. Bahsettiğimiz Ultra V lift yani örümcek ağı yönteminde PDO adı verilen polidioksan isimli ip cilt altına yerleştiriliyor, kolajen ve elastin üretimini artırıyor. Cilde eski gerginliği kazandırılmış oluyor. Kısacası bu işlem ameliyatsız bir yüz germe işlemidir.

Cilde uygulanan ipler ciltte kolajen üretimini artırarak yapıştırma etkisini sağlıyor. Bu etki ile sarkan cilt toplanmış ve gerginleşmiş oluyor. Bu uygulama krem ile lokal anestezisi sağlanarak yapılabiliyor. Ortalama 20-30 dakika süren işlem sonucunda kullanılan ipler 6 ila 8 ay içerisinde kendiliğinden eriyerek kayboluyor. Kalıcılığı ortalama 2 yıl olan teknik sayesinde uygulanan bölgede mikro kan dolaşımı artıyor ve tamir mekanizmaları harekete geçiyor, ciltte kollajen üretimi uyarısına neden oluyor.

Operasyonlarda olduğu gibi herhangi bir kesi olmadığı gibi uygulamadan hemen sonra denize girmek, güneşlenmek ve duş almakta herhangi bir engel yok. Gerçek sonuç 1 ay sonra ortaya çıkıyor.

Sigarayı 3 hafta önce bırakmayana ameliyat yok!

Estetik ameliyatta SİGARA en önemli komplikatör (sorun çıkartıcı). Yani sigara, en önemli kötü sonuç oluşturan nedendir. Normal yara iyileşmesini bozar, kan akımını etkileyip, üst düzeyde elde edilebilecek sonucun, kötü sonuç haline gelmesine neden olur. Sigara, tüm estetik cerrahi girişimlerin (meme ameliyatları, karın germe ve yüz germe gibi büyük ameliyatların yanı sıra rekonstrüksiyon dediğimiz onarım ameliyatları da dahil) sonuçlarının kötü, hatta kabul edilemez olmasına neden olur.

Meme küçültme, abdominoplasti dediğimiz karın germe ve yüz germe ameliyatlarında; hastalarımızla ameliyat öncesi 3 hafta ve ameliyat sonrası 1 hafta mutlaka sigarayı bırakması gerektiğini, aksi takdirde ameliyatını kabul etmeyeceğimizi net olarak paylaşıyoruz. Şüphesiz ki acil ya da hayati durumlarda hastanın sigarayı bırakması beklenemez. Ancak elektif dediğimiz planlı ameliyatlardan 3 hafta önce ve sonrasında 1 hafta süreyle mutlaka sigarayı bırakmasını istiyoruz. Özellikle meme, karın ve yüz ameliyatlarında hasta sigara bırakmayı ret ediyorsa asla ameliyatını kabul etmiyoruz. Hasta kendini güzelleştirmek isteyecek ancak sigara içerek kendisine en büyük zarar verecek; bu kabul edilmez bir durum.

HAKKIMIZDA

ESTETİK PERİSİ olarak biz estetik operasyonlar başta olmak üzere saç ekimi, diyetetik, medikal zayıflama ve kilo kontrolü alanlarında hizmet vermekteyiz.